TİBBİ BOY UZATMA
KOZMETİK BOY UZATMA

Normal boy uzaması nasıl olur?
Boy uzaması, kemiklerin uç kısımlarında bulunan büyüme plaklarında kemik oluşumu ile gerçekleşir. Fizyolojik uzama özellikle buluğ çağında hızlanarak 18 yaş civarında büyüme plaklarının kapanması ile tamamlanır. Kısa boylularda büyüme plakları genellikle daha önce kapanır.

Boy uzamasını belirleyen faktörler nelerdir?
Genetik ve çevre faktörleri boyumuzu belirler. Genetik nedenler denince anne ve babanın gen havuzundan ne alınmışa bu genler boyumuzu % 95 oranda belirleyen faktördür. Çevre faktörleri  boyumuzu %5 oranında belirler. Bu faktörler: genel sağlığımız, beslenme, fiziksel aktivite, uyku düzenidir.

Çocuklarda boy uzaması için nelere dikkat etmek gerekir?
Beslenme büyümeyi destekler şekilde düzenlenir. Yüzme ve basketbol gibi boyu geliştiren sporlara yönlendirilir. Erken buluğa erme önlenmelidir çünkü buluğ ile büyüme plakları kısa sürede kapanır ve boy uzaması durur. Genetik, hormonal, metabolik hastalıklar ve kronik hastalıklar açısından uzman doktor tarafından değerlendirilir.

Buluğ yaşı ile boy kısalığı arasında bir ilişki var mıdır?
Buluğ yaşına kadar çocuklar büyüme plaklarından uzarlar. Buluğa erdikten sonra büyüme plakları genellikle kısa bir süre sonra kapanır. Bu nedenle erken buluğa erme kısalık nedeni olabilir. Çocuk gelişimi ve endokrin uzmanı ile görüşmek gerekebilir.

Boy kısalığı nedir?
İnsanların boyları eşit olmadığı gibi milletler ve coğrafyaya göre de farklılık gösterir. Kuzey Avrupa toplumlarında boy ortalaması en yüksekken Uzakdoğu toplumlarında ortalamanın altındadır. Türk toplumunda boy genel ortalama ile uyumluluk gösterir.

Boy dağılımını çan eğrisine göre düzenlersek %3 ün altında kalan kısalığa tıbben de kısa diyebiliriz. Türkiye’de erkeklerde 167cm ve bayanlarda 153cm nin altı kısa olarak kabul edilmektedir.

Bu kısalık herhangi bir hastalık sonucu değilse konstitüsyonel kısalık olarak tanımlanmaktadır.

Hastalıklara bağlı kısalık nedenleri arasında akondroplazi (cücelik), epifizyel displaziler, kronik hastalıklara bağlı sekonder kısalıklar sayılabilir.

Orantılı boy kısalığı nedir?
Orantılı kısalıkta gövde ve bacak boyları orantılıdır. Gövde boyu ve bacak boyu en azından eşit olmalı. Tercihen bacak boyu gövde boyundan biraz fazla olmalıdır. Minyon tipli kısa boylular bu tipte kısalığa sahiptirler. Bu nedenle orantılı kısalara kısa boylu denebilir. Bu hastalarda orantının bozulmaması için ameliyat ile uzatma sınırlı tutulmalıdır.

Orantısız boy kısalığı veya bacak kısalığı nedir?
Orantısız boy kısalığında bacak boyları görünür şekilde gövdeden kısadır. Bu nedenle aslında klinik tanı bacak kısalığı olmalıdır. Bu kişilerde bacaklar gövdeye göre kısa kalmışlardır. Bunun önemli bir nedeni büyüme plaklarının zamanından önce kapanmasıdır. Bunlar asıl bacak uzatma adaylarıdır. Bir veya iki seanslı ameliyatla oran ve kısalık düzeltilebilmektedir.

Boy kısalığı takıntısı nedir?
Boy kısalığı takıntısı, kişinin kısa boy nedeni ile üstesinden gelemediği psikososyal  stres yaşaması, buna bağlı fiziki ve psikososyal yetersizlik içerisinde olması halidir. Vücut dismorfizim hastalığı ile karıştırılmamalıdır.

Uzun boylu gözükmek için ne yapılabilir?
Öncelikle fazla kilolarımızdan kurtulmalıyız. Enine çubuklu giysilerden uzak durmalıyız. Saçlarımızı başımızın üzerinde toplayarak veya ona göre şekillendirerek birkaç cm kazanabiliriz. En önemlisi de yüksek tabanlı fakat sağlıklı ayakkabıları tercih edebiliriz. Özellikle abiye ayakkabılarda yüksek topuk ve tabanlı ayakkabılar kullanılabilir. Bu kapsamda içten takviyeli normal dış görünümü olan boy yükseltici ayakkabılar kullanılabilir.

Büyüme plakları kapandıktan sonra boyumuz uzar mı?
Büyüme plakları kapandıktan sonra doğal yollarla uzama olmadığı gibi, uzama için ameliyat dışında da bir seçenek artık kalmamıştır.

Büyüme plakları kapandıktan sonra ilaçlarla veya hormonlarla boyumuz uzar mı?
Büyüme kıkırdakları kapandıktan sonra ilaç, hormon, gıda takviyeleri gibi yöntemlerin kesinlikle boy uzamasına etkisi yoktur.

Büyüme plakları kapandıktan sonra eksersizlerle veya sporla boy uzatılabilir mi?
Büyüme plakları kapandıktan sonra spor ve eksersiz gibi yöntemlerin kesinlikle boy uzamasına etkisi yoktur.

Ameliyatsız boy uzatılabilir mi?
Büyüme plağı kapanmamış çocuklarda boy ameliyatsız bir miktar uzatılabilir.

Öncelikle boy kısalığı nedenleri araştırılır, bir hastalık varsa tedavisi yapılır. Bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa çevresel faktörler düzeltilir.

Genetik dışı çevre faktörleri boyumuzu %5 etkiler. Bu aslında boyu kısa olanların hayalini süsleyen miktardır (5-15 cm). Bu nedenle kısa boylu çocuklarda bu şansı iyi kullanmak ve ameliyatsız tedavi fırsatını ıskalamamak lazım. Bu nedenle mutlaka muayene ve tetkik öneriyoruz.

Büyüme plakları kapanmış birisinde boy nasıl uzatılabilir?
Kol ve bacak ameliyatla uzatılabilmektedir. Boy uzatılması ise gerçekte cerrahi olarak her iki bacak kemiklerinin uzatılmasıdır. Bu uzama esnasında diğer kemik dışı dokular da birlikte uzayarak kol, bacak, boy uzamış olur.

Boy uzatma ameliyatı nedir?
Boy uzatma ameliyatı aslında her iki bacağın aynı anda uzatılması işlemidir. Bacakların ameliyatla kaval kemikleri (tibia) veya uyluk kemikleri (femur) veya her ikisi de uzatılarak bacak boyu uzatılabilir. Kemik doku uzarken diğer damar, sinir, kaslar ve diğer dokular birlikte uzar. Bu şekilde boy uzamış olur.

Boy uzatma ameliyatı nasıl yapılır?
Boy uzatma işlemi her iki bacak uzatma işlemidir. Her iki bacak aynı anda uzatıldığında boy da uzamış olur. Boy uzatma işlemi iki femur (uyluk) kemiği veya her iki tibia (kaval) ve fibula kemiği aynı anda uzatılarak yapılır. Kaval kemiğinden ideal uzatma 5-6cm, femurdan 6-7cm dir.

Çeşitli ameliyat yöntemleri ve sistemleri mevcuttur. Uzatma yöntemleri başlığı altında ek bilgi verilmiştir.

Uzatma ameliyatları sağlıklı bir işlem midir?
Tekniğine uygun olarak yapılan uzatma ameliyatları doğal uzamayı taklit eden biyolojik bir yöntemdir.

Uzatma ameliyatı sonrası eski sağlığımıza kavuşabilir miyiz?
Tekniğine göre yapılmış, bütün safhalarında tekniğine göre takip ve tedavisi yapılan ve kalıcı komplikasyon gelişmemiş bir ameliyat sonrası doğal sağlığınıza kavuşursunuz.

Boy takıntısı nedeni ile uzatma ameliyatı olanların psikososyal durumunda düzelme olur mu?
Boy takıntısı nedeni ile psikosoyal yetersizlik yaşayan kimselerde boy uzatma ameliyatı sonrası psikososyal düzelme olmaktadır.

Uzatma işlemini hasta mı yapıyor?
Uzatma işlemi size ya da belirleyeceğiniz refakatçinize öğretilecektir. Mutlaka iyice öğrendiğinizden emin olunuz. Uzatma işlemini doktorunuzun önerdiği şekilde çok dikkatli yapmalısınız.

Uzatma ameliyatı sonrası fizik tedavi gerekli midir.?
Tedavi süresince size tarif edilen eksersizlerin yanı sıra fizik tedavi uzmanından ve fizyoterapistlerden destek ve tedaviler de olmanız gerekecektir. İhmal edilmesi durumunda eklemlerde kısıtlılık kalacağı gibi kaslarınızda gerginlik de kalabilir. Yürüyüşünüz ve duruşunuz bozulabilir. Uzun süre ihmali sonucunda kalıcı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Uzatma esnasında ağrı olur mu?
Normalde ağrılı bir tedavi değildir. Ancak hastaların %20 sinde ilaç kullanılmasını gerektiren ağrı olabilmektedir.

Uzatma Ameliyatı olan kimseler spor yapabilirler mi?
Normal şekilde tamamlanmış uzatma ameliyatı sonrası tedavi bitiminden altı ay sonra her türlü spor serbest bırakılmaktadır.

Uzatma ameliyatı komplikasyonları nelerdir?
Komplikasyon uygulanacak olan tedavinin risklerini anlatmak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Her ameliyatın komplikasyonları olduğu gibi uzatma ameliyatlarının da komplikasyonları mevcuttur. Öncelikle ameliyat için hastanın genel veya bölgesel anestezi işleminin yapılması gerekiyor. Anestezi uzmanı ameliyat öncesi muayene ve tetkik edecek ve anestezi işlemi ve olası komplikasyonları hakkında detaylı bilgiler verecek olup size yapılacak işlemi iyi anlamanız ve onaylamanız gerekmektedir. Genel sağlığınız hakkında doğru ve detaylı bilgilendirme hayati önem taşır.

Ayrıca uygulanacak yönteme göre ameliyat ve tedavi süresince çeşitli komplikasyonlar yaşayabilirsiniz. Oluşabilecek komplikasyonlar ve alınması gereken önlemlerle ilgili doktorunuz sizi detaylı olarak bilgilendirecek ve yazılı onamınızı alacaktır.

Uzatma ameliyatında komplikasyonlar nasıl önlenir?
Doktorunuzu iyi dinleyip anlamanız ve önerilere harfiyen uymanız çok önemli olup komplikasyonları en aza indirecektir. Önerilere uymamanız durumunda komplikasyon kaçınılmazdır. Ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymalısınız. Doktorunuzun tavsiyesine uymamanız kesin komplikasyon nedenidir. Kontrollerinize düzenli gelmelisiniz. Oluşabilecek ya da oluşan komplikasyonlarda mutlaka vakit geçirmeden doktorunuza bilgi vermelisiniz. Ya da en yakın sağlık birimine başvurmalısınız.

Örnek Tedavilerimiz:

15 cm boy uzatma / 2010

13 cm boy uzatma / 2018

7 cm boy uzatma / 2019

HOLYFIX Yöntemi ile Boy Uzatma 1. Ay

 

Kombine HOLYFIX Yöntemi ile Boy Uzatma 3. Ay

 

HOLYFIX Yöntemi ile Boy Uzatma 6. Ay

 

HOLYFIX Yöntemi ile Boy Uzatma 9. Ay

 

HOLYFIX Yöntemi ile Boy Uzatma 12. Ay