Osteoporotik omurga

Osteoporotik omurganın en önemli sonucu omurgaların çökmesi, kırılması ve kamburluktur. Osteoporoz doğal bir yaşlanma olgusudur; Yaşlandıkça kemiklerimiz zayıflar. Omurgadaki omurlar zayıfladığında daralabilir ve düzleşebilir. Bu, yaşlı hastaları daha kısa hale getirebilir ve omurgada yuvarlak bir sırt, bir kambur veya “ileri eğik bir görünüm” oluşturabilir. Bu durum zaman içerisinde fark edilmeden gelişir.

Osteoporozun neden olduğu kırıklar en sık omurgada görülür. Vertebral kompresyon kırıkları olarak adlandırılan bu omurga kırıkları, her yıl yaklaşık 700.000 hastada görülür. Kırık kalçalar ve bilekler gibi tipik olarak osteoporozla bağlantılı diğer

kırıkların neredeyse iki katıdır.

Tüm vertebral kompresyon kırıkları osteoporozdan kaynaklanmaz. Ancak hastalık söz konusu olduğunda, bir kırık genellikle bir hastanın osteoporozdan zayıflamış bir iskeletin ilk belirtisidir. 

Yaşlandıkça kemiklerimiz incelir ve kemik gücümüz azalır. Osteoporoz, kemiklerin çok zayıfladığı ve kırılma olasılığının daha yüksek olduğu bir hastalıktır. Bir kemik

kırılana kadar hiçbir semptom veya rahatsızlık olmaksızın, genellikle uzun yıllar

Osteoporoz ilerledikçe omurlar zayıflar ve düzleşir. Bu, ciddi şekilde yuvarlak bir sırta (“dowager’s kambur”) neden olabilir.

Zayıflamış omurlar kırık için yüksek risk altındadır. Omurga kompresyon kırığı, zayıflamış bir omur üzerine çok fazla basınç uygulandığında ve ön tarafı

çatlayarak yükseklik kaybettiğinde meydana gelir. Vertebral kompresyon kırıkları genellikle düşme sonucu oluşur, ancak osteoporozlu kişiler uzanma, bükme, öksürme ve hapşırma gibi günlük şeyler yaparken bile kırık yaşayabilirler.

Bir vertebral kompresyon kırığı (ok), kama şeklinde bir görünüme sahiptir. Omurun önü çatlamış ve kısalmış, arkası sağlam kalmış.

Osteoporotik omurganın belirtileri nedir?

Vertebral kompresyon kırığı sırt ağrısına neden olur. Ağrı tipik olarak molanın yakınında meydana gelir. Vertebral kompresyon kırıkları en yaygın olarak belin yakınında ve biraz üstünde (göğüs ortası) veya altında (belin alt kısmında) meydana gelir.

Ağrı, özellikle pozisyon değiştirirken, genellikle hareketle daha da kötüleşir. Genellikle dinlenmek veya uzanmakla rahatlar. Öksürme ve hapşırma da ağrının artmasına neden olabilir. Ağrı vücudun diğer bölgelerine (örneğin, karın içine veya bacakların aşağısına) hareket edebilse de, bu nadirdir.

Degeneratif omurga hastaliğının tanısı nasıl konulur?

Fiziksel inceleme

Doktorunuz sizinle genel sağlığınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında konuşacak ve belirtilerinizi tanımlamanızı isteyecektir. Daha sonra fizik muayene yapacaktır.

Ayakta dururken doktorunuz omurganızın

hizasını veya düzlüğünü ve duruşunuzu inceleyecektir. Ağrınızın kas veya kemik yaralanmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için sırtınızdaki belirli yerleri de itecektir.

Omurilik sinir köklerinde herhangi bir yaralanma olmadığından emin olmak için, doktorunuz duyu kaybı, reflekslerde değişiklik veya kas zayıflığı arayan bir nörolojik muayene yapacaktır.

Görüntüleme Testleri

Görüntüleme testleri kırığınız hakkında önemli bilgiler sağlayacak ve doktorunuzun yaralanmanızın yeni (akut) veya daha eski (kronik) olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır.

röntgen. X ışınları, kemikler gibi yoğun yapıların görüntülerini sağlar. 

Doktorunuz vertebral kompresyon kırığından şüpheleniyorsa, teşhisi doğrulamak için bir röntgen isteyecektir.

Bu röntgen, daralarak tipik dikdörtgen şeklini kaybeden omurun yandan görünümünü gösterir.

Omurgadaki diğer problemler de röntgenlerde ortaya çıkabilir. Vertebral kompresyon kırığı olan yaşlı hastalarda ayrıca disk boşluklarında daralma (dejeneratif disk hastalığı) ve/veya omurganın yana doğru eğriliği olan skolyoz

olabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması. Bu test, kırığın etrafındaki yumuşak dokularda (sinirler ve diskler) herhangi bir hasarı daha ayrıntılı olarak gösterecektir. Kemiği nasıl gösterdiğinden dolayı, MRI doktorunuzun kırığın yaşını belirlemesine yardımcı olabilir. Yeni bir kırık olduğunda, ilgili kemik çevresindeki kemikten daha parlak görünecektir. Bu, bölgede iltihaplanma veya “ödem” olduğunu gösterir. Kırık eskiyse, kemiğin görünümü veya “sinyali” normal olacaktır.

Bu MRG’de, kırık omurun parlak görünümü, yeni bir kırığın göstergesi olan “ödem” veya iltihabı gösterir.

Kemik taraması. Bir kemik taraması, kırık varlığı da dahil olmak üzere kemikteki herhangi bir anormal aktiviteyi

yakalayabilir. Bazen bir kırığın akut mu yoksa kronik mi olduğunu da gösterebilir.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması. Bu çalışma hem yumuşak dokuyu hem de kemiği göstermektedir. Bir BT taraması, doktorunuzun kırığınızın omurilik ve sinir köklerinizin bulunduğu omurilik kanalınıza uzanıp uzanmadığını değerlendirmesine yardımcı olabilir.

Kemik Yoğunluğu Testi

Vertebral kompresyon kırığınız olduğunda, sizde de osteoporoz olup olmadığını ve varsa durumun ne kadar şiddetli olduğunu değerlendirmek önemlidir. X-ışınları genellikle omurga boyunca kemiğin inceldiğini gösterir – osteopeni olarak bilinen bir durum. Osteopeni, kemiğin çok daha kırılgan hale geldiği osteoporozun

habercisidir.

Kemik kaybının boyutu, bir tür kemik mineral yoğunluğu taraması olan Dual-Energy X-ray Absorbtiometry (DEXA) ile belirlenebilir. DEXA’nın sonuçları, doktorunuzun omurgada ve vücudunuzun diğer bölümlerinde ek kırık riskinizi tahmin etmesine yardımcı olacaktır. DEXA sonuçları, doktorunuzun kemik yoğunluğu kaybınızı ilaçlarla tedavi edip etmeyeceğine karar vermesine yardımcı olacaktır.

Dejeneratif omurga hastalıklarının tedavisi nasıldır?

Ameliyatsız Tedavi

Neyse ki, vertebral kompresyon kırığı olan çoğu insan kırığı onarmak için özel bir tedavi olmaksızın 3 ay içinde iyileşir. Kısa bir dinlenme süresi ve sınırlı ağrı kesici

kullanımı gibi basit önlemler genellikle gerekli olan tek şeydir. Bazı durumlarda, hastalara hareketi kısıtlamak ve vertebral kompresyon kırığının iyileşmesini sağlamak için bir korse takmaları talimatı verilir.

Doktorunuz ayrıca osteoporoz teşhisi koyduysa, ek vertebral kompresyon kırıkları ve kalça ve bilek gibi diğer kırıklar için yüksek risk altındasınız. Doktorunuz bu süre zarfında kemik yoğunluğu kaybı tedavilerini ele alacaktır.

Cerrahi tedavi

Ameliyatsız tedaviye yanıt vermeyen şiddetli ağrınız varsa ameliyat düşünülebilir.

Geçmişte, vertebral kompresyon kırığı olan hastalar için mevcut olan tek cerrahi seçenek, kapsamlı prosedürleri

içeriyordu. Günümüzde vertebral rekonstrüksiyon prosedürleri minimal invaziv bir alternatif sunmaktadır.

Mevcut iki tip vertebral rekonstruksiyon yöntemi, kifoplasti ve vertebroplastidir. Bu prosedürler için en iyi adaylar, yakın zamanda meydana gelen vertebral kompresyon kırıklarından dolayı şiddetli ağrı çeken hastalardır. Kifoplasti veya vertebroplasti adayı iseniz, doktorunuz sahip olduğunuz vertebral kompresyon kırığının tipine göre hangi prosedürün sizin için daha iyi olabileceği konusunda sizinle konuşacaktır.

Kifoplasti. Bir kifoplastide, kılavuzluk için bir röntgen kullanılarak kırık vertebraya bir iğne sokulur. Balon tampon adı verilen küçük bir cihaz daha sonra iğneden ve kırık vertebraya sokulur. Balon tamponu, omur gövdesinin yüksekliğini ve şeklini eski haline getiren omurun içinden

şişirilir. Balon tampon çıkarıldığında, omurları güçlendiren özel bir kemik çimentosu ile doldurulmuş bir boşluk bırakır.

Kifoplasti ameliyatında: (Sol) Kırık vertebraya iğne batırılır. (Orta) Daha sonra bir balon tampon yerleştirilir ve kemiğin içine şişirilir. (Sağ) Omurları güçlendirmek için boş boşluk kemik çimentosu (ok) ile doldurulur.

Kifoplasti, genel anestezi (sizi uyutur) veya lokal anestezi (vücudunuzu kırık çevresinde uyuşturan) ile yapılabilir. Bu prosedürde hasta ameliyat masasına yüzüstü yatar ve cerrah omurgaya arkadan erişir.

Ameliyattan sonra hastalar herhangi bir kısıtlama olmaksızın mümkün olan en kısa sürede tüm normal günlük yaşam aktivitelerine dönebilirler.

Bu röntgenler , kifoplasti ameliyatından sonra omurganın (solda) yandan ve (sağda) önden görünüşünü gösterir.

Vertebroplasti. Vertebroplasti, kifoplastiye benzer bir tekniktir, ancak çimento için bir

boşluk oluşturmak için bir balon tamponu kullanılmaz. Bunun yerine çimento doğrudan daralmış omurun içine enjekte edilir. Kifoplasti gibi bu işlem de hasta yüz üstü yatarken gerçekleştirilir, böylece cerrah kırık omurlara arkadan ulaşabilir.

Bu ameliyattan sonra hastalar mümkün olan en kısa sürede normal, günlük aktivitelerine dönmeleri için teşvik edilir.

Bu röntgenler, vertebroplasti ameliyatı sırasında vertebraya yerleştirilen çimento enjeksiyonu iğnesini gösterir.

Cerrahi Sonuçlar

Vertebral büyütme prosedürlerinin sonuçları hakkında çeşitli raporlar yayınlanmıştır. İki büyük çalışmada vertebroplastinin faydasının çok kısa süreli olduğu bulundu. Buna karşılık, çalışmalar kifoplastinin işlevi artırabileceğini ve ağrıyı ameliyatsız tedaviye göre daha hızlı azaltabileceğini göstermektedir.