Dizkapağı (Patella) Dizilim Cerrahisi:

Dizkapağı (Patella) normal anatomisi nasıldır?

Dizkapağı (Patella) çıkığı nedir?

Diz kapağı ameliyatında hangi yöntemler vardır?
Bazı prosedürler, diz eklemin endoskopik yöntem yani artroskopi kullanılarak yapılabilir. Diğer işlemler açık cerrahi gerektirir. Yumuşak doku veya kemik prosedürleri veya kombine yöntemler kullanılabilir, plikasyon veya gevşetme yapılabilir.

Ameliyat ne zaman yapılmalıdır?
Ağrı aktivitelerinizi sınırladığında cerrahi kullanılabilir. Veya bir rehabilitasyon programı yeterince yardımcı olmadığında yapılabilir. Ameliyattan önce birkaç ameliyatsız tedavi denenebilir.

Diz kapağı gevşetme cerrahisi nedir?
Bu açık cerrahi veya artroskopi ile yapılır. Retinakulumun gevşetmesi, diz kapağındaki kaymayı azaltır, böylece uygun yerine hareket eder. Retinakulum, diz kapağının hem içinde hem de dışında hareketine yardımcı olan bir doku bandıdır.

Plika sendromu nedir, nasıl tedavi edilir?
Bir plika bandının serbest bırakılması da ağrıyı azaltabilir. Plika bantları, diz ekleminin çeşitli bölgelerinde bulunabilen kalın, fibrotik bantlardır.

Kuadriseps kas transferi (dörtlü transfer) nedir?
Bu işlem üst bacak yükünü dengeler ve açık ameliyatla yapılır.

Patellar kaydırma, hizalama ameliyatı nedir?
Patellar tendonun yapışma yerinin değiştirilmesi (patellar yeniden hizalama) Bu prosedür patellofemoral hareketi iyileştirir ve açık cerrahi kullanılarak yapılır. Tendonun bir kısmı ve altındaki kemik yeni bir yere taşınır.

Diz kapağı ameliyatı sonrası fizik tedavi gereklimidir?
Ameliyatı genellikle bir rehabilitasyon veya fizik tedavi programı izler.