Kalça ekleminin normal anatomosi nasıldır?
Kalça eklemi leğen kemiği, uyluk kemiginin eklemleşmesi ile oluşur. Bu kemiklerin yüzeyleri muntazam kıkırdakla kaplıdır. Labrum denen kıkırdak yapı negatif basınç ve bağlar femur ve legen kemiklerini birbirine güçlü şekilde tespit ederler. Etrafindaki kas dokuları hareketli kalça ekemlemini güçlü şekilde desteklerler.

Kalça eklemi kireçlemesi (artrozu) ne demektir?
Eklem yüzeyini oluşturan kıkırdak dokunun hasarı ve kaybını ifade eder.

Kıkırdak doku hasarı onarılabilir mi?
Lokal ve sınırlı kıkırdak doku hasarları değişik tekniklerle onarilabilir. Ancak özellikle yaşlı hastalarda yaygın ve total kıkırdak kaybı günümüz sartlarinda onarılması mümkün değildir.

Kalça protezi (artroplasti) ameliyatı ne demektir?
Kalça protezi ameliyatı Kalça eklem yüzeylerinin eklem implantı ile değiştirilmesi demektir.

Kalça protezi ameliyatı ne zaman yapılır?
Kalça eklem yüzeylerini oluşturan kıkırdak dokunun yaygın ve total hasarlarında yapılır.

Erişkin Kalça Çıkıkları Kalça Protezi ile düzeltilebilir mi?
Evet. Erişkin kalça çıkışları normal yerine Kalça protezi denen eklem implatı ile konur. Hastada kısalık, hareket kısıtlılığı ve ağrı düzelir.

Kalça protezi implantı yapısı nasıldır?
Femur ve ve leğen kemiği eklem zeminine anotomisine uygun tasarlanan metal implant ve arada eklem yüzeyini oluşturan seramik, bazen de özel polietilen ve kompozit malzemelerden luşur. Günümüzde bu implantlar seramik ve kompozit malzemelerden de imal edilmeye başlanmıştır.

Kalça implant malzemelerinin iyisi ve kötüsü var mıdır?
Bu implantlar uluslararası standartlara göre tasarlanır ve biyouyumlu malzemelerden üretilir. Bu nedenle bütün implant sistemleri belli standartları taşımakla birlikte daha başarılı malzeme olduğu gibi daha başarılı tasarımlar da vardır.

Kalça protezi ameliyatı süreci nasıldır?
Hastaya ameliyat ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılır ve yazılı onamı alınır. Ameliyat kararını müteakip hastane seçimi yapılarak randevu alınır. Malzeme ve hastanın kan grubuna göre kan siparişleri verilir. Anestezi ve genel sağlık muayene ve tetkikleri için hastane işlemleri başlatılır. Ameliyata engel bir durum yok ise ameliyat günü hasta hastaneye yatırılır.

İki kalça aynı anda ameliyat edilebilir mi?
Zorunlu bir endikasyonu yoksa tek tek ameliyat yapılır.

Kalça protezi ameliyatı nasıl yapılır?
Hastaya anestezi uzmanı tarafından spinal veya genel anestezi uygulanır. Saha steril hazırlanarak kalça eklemine ulaşılır. Eklem hazırlanarak kalça endo protezi uygulanır.
Kalça protezi ameliyatı bir saat civarinda sürer. Cilt dikişi genellikle estetik yapılır.

Fizik tedavi gerekir mi?
Fizik tedavi eklem protezi ameliyatları için çok önemlidir. Ameliyatın ertesi günü fizik tedavilere başlanır. Hasta ertesi gün yürütülür. Hastaya evinde fizik tedavi programı düzenlenir.

Hasta ne zaman normal hayatına dönebilir?
Hasta 6-8 haftada normal hayatına döner.

Kalça protezi ameliyatı sonrası yasaklar nelerdir?
Ameliyat sonrası yasak yoktur. Ancak protezin ömrünün uzun olması için alafranga tuvalet kullanması, ibadetini sandalyede oturarak yapması önerilir. Bu nedenle Ağır ve ayakta iş hayatı önerilmez.

Kalça protezi ameliyatı sonrası hasta namazını nasıl kılacak?
Doktorunun önerisine göre kılacak. Her hastada farklı oneriler olmakla birlikte iyi bir ameliyat ve uygun bir implantla normal ibadet hayatına dönebilir.

Kalca protezi ameliyatının ömrü ne kadardır?
Hastanın yaşına, kullanma durumuna ve implant özelliklerine göre farklılık olacağı gibi doğru bir cerrahi teknikle ortalama ömrü 20 yıl civarındadır.

Eskiyen kalça protezi değiştirilebilir mi?
Revizyon kalça protezi implantları kullanılarak yeni bir ameliyatla değiştirilebilir.