Dr. Hacı Kutlu

Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı ilde tamamladı. Kahramanmaraş Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Aynı yıl takım halinde TUBİTAK Akdeniz bölgesi fizik birinciliği ve kimya üçüncülüğü dereceleri mevcut olup aynı dönem TUBİTAK tarafından bilim adamı yetiştirme programına çağrıldı.

1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce) bölümünü bitirdi.
1996 yılında Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını tamamladı. İhtisası boyunca özellikle omurga cerrahisi, uzatma ve düzeltme cerrahisi ve protez ameliyatları (atroplasti ) üzerine yoğunlaştı. Bilimsel yayın ve çalışmalarıı bu konular üzerine yaptı. İhtisası boyunca birçok tasarım çalışması oldu. Bir kısmının prototip ve biyomekanik çalışmalarını yaptı. “Torakolomber Vertebra Burst Kırıklarında Kanal İşgali ve Stabilite” isimli tez çalışması ile ihtisasını tamamladı.
1997-2010 yılları arasında Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı, başasistan ve başhekim yardımcısı görevlerinde bulundu. Omurga cerrahisi alt yapısını kurarak kliniğinde omurga cerrahisi amaliyatlarını başlattı. Aynı şekilde atroplasti ve uzatma-düzeltme cerrahisi amaliyatlarını başlattı. Bu süre içerisinde HOLYFIX markası ile kendi geliştirdiği sistemin tasarım, patent, biyomekanik ve klinik çalışmalarını tamamladı. Bu çalışmalarını yurt içi ve yurt dışı bilimsel toplantılara taşıyarak başta İtalya ve Japonya olmak üzere yurt dışı tanıtımını yaptı.

Dr Kutlu’nun mesleki alanda çok sayıda patent ve yayınlanmış bilimsel çalışması bulunmaktadır.
Başta omurga cerrahisi, eksternal fiksatörler ve atroplasti olmak üzere yurt dışı ve yurt içi 200 ün üzerinde kurs, kongre ve toplantı iştiraki olup bir kısmında moderatörlük yaptı ve lecture verdi. Bazı toplantı ve sempozyum organizasyon komitesinde bulundu. Bazı bilimsel, sosyal içerikli dergilerde yayın kurulu üyeliği yaptı. Bazı mesleki ve sosyal amaçlı derneklerde görev aldı,

2005-2007 yıllarında Erdem Bayazıt ve Kenan Seyithanoğlu refakatinde MARAŞDER genel başkanı olarak hizmet etti. Dört Mevsim Maraş Dergisi ve Uluslararası Maraş Sempozyumu organizasyonlarını gerçekleştirdi. .
Dr Kutlu, 2010 yılında devlet görevinden ayrılarak 1997 yılında kurduğu SPİNAMER SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TEKNOLOJİ LTD. ŞTİ. ile 2012 yılından itibaren ortopedi ve travmatoloji ve omurga cerrahisi alanında araştırma-geliştirme amacı ile en ileri teknoloji ile Yıldız Üniversitesi Teknopark bünyesinde ARGE merkezi ve üretim amacı ile ileri teknoloji inplant fabrikası kurmuş olup halen ar-gesi kendi bünyesinde yapılmış 8000 kalem ürünü ORTOVIA markası ile insanlığın hizmetine sunmuştur. Ayrıca BIOVIA ve CELLVIA markaları ile biyolojik ürünler ve doku mühendisliği üzerine çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda TUBİTAK destekli 3 proje ve KOSGEB destekli 2 proje tamamlamıştır. Kemik uzatma ve düzeltme sistemi projesi TUBİTAK  teknoloji ödülünde finale kalmış olup aynı proje ile Yıldız Teknik Üniversitesi teknoloji ödülüne layık görülmüştür.

İş adamı kimliği ile DERSİAD (Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği) genel başkanlığı yapmış, bu dönemde Üniversite sanayi iş birliğine önem vermiş, yurt içi ve yurt dışı bir çok girişime imza atmış, bu çerçevede Nijerya Cressent Üniversitesi tarafından fahri doktorluk ünvanı verilmiştir.

Ayrıca 2017-2019 yılları arasında Sabahaddin Zaim Üniversitesi’nde Sosyal Girişimcilik dersleri vermiştir.

Dr KUTLU bu çalışmaları ile uluslararası düzeyde başarılı bir hekim, bilim adamı, sosyal sorumluluk sahibi başarılı bir iş adamı ve akademisyen olarak halen çalışmalarına devam etmektedir.