Meniscus nedir?
Diz eklemi, kaval kemiği ve uyluk kemiğinin eklemleşmesi ile oluşur. Bu iki kemik arasında meniskus denen iki adet C şeklinde sert ve lastik kıkırdak diske sahiptir. Diz eklemine ve kıkırdak dokuya yardımcı olmak ve eklemi sabit tutmak için amortisör görevi görürler.

Menisküs yırtığının belirtileri nelerdir?
Yırtık bir menisküs ağrıya, şişmeye, burkulma hissine neden olabilir ve dizinizin düzgün çalışmasını engeller.
Yırtık bir menisküsle ilişkili ağrı, dizinizde bir sorun olduğunu size güvenilir bir şekilde bildirecektir. Dizinizi döndürürken veya çömelme pozisyonundan ayağa kalkarken ateş etme ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu tür ani bıçaklama ağrıları genellikle menisküsün kaza veya sporla ilgili yaralanmalarında ortaya çıkar. Dizin hareket açıklığında veya ağırlık taşıma yeteneğinde ani bir kayıp da akut menisküs yaralanmasına işaret edebilir. Bacağı uzatamama veya çıtırtı sesi, genellikle kova sapı yırtılması olarak bilinen belirli bir yırtık belirtisidir. Dizde yaygın, sporadik veya giderek artan düzeyde ağrı ve rahatsızlık ile karakterize olan dejeneratif süreçler, akut yaralanmalardan çok daha zahmetlidir. Bunlara ayrıca gün boyunca artan diz ağrısının yanı sıra sıvı ve ısı birikimi de eşlik edebilir. Garip bir hareket gibi küçük olaylar bile menisküs dokusunda önemli bir dejenerasyona yol açabilecek bir yırtılmayı tetikleyebilir.
Menisküs yırtığı yaygın bir spor yaralanmasıdır, çünkü genellikle ayak dikilirken genellikle diz bükülürken hızlı bir şekilde bükülme veya dönme neden olur. Bu tür hareketler futbol ve basketbolda sıklıkla kullanılır, bu nedenle yaralanma bu sporlarda daha yaygındır. Ağır bir şey kaldırırsanız ve yanlış yöne dönerseniz menisküs de yırtılabilir. Yaşlandıkça menisküs de her şey gibi yavaş yavaş yıpranır ve zayıflar! Bu onu yırtılmaya karşı daha duyarlı hale getirebilir. Oturur pozisyondan ayağa kalkarken yapılan garip bir hareket bile yırtılmaya neden olabilir. Çoğu zaman menisküsü ne zaman yırttığımızı bile bilemeyiz.

Menisküs yırtığının tedavisi nasıldır?
Yırtık bir menisküs için ameliyat her zaman gerekli değildir. Kendi kendine iyileşme şansı, yırtığın tipine ve yerine, hastanın yaşına ve dokunun genel durumuna bağlı olarak çok iyi olabilir. Özellikle doku kalitesi iyi olan genç hastalarda sporla ilişkili menisküs yırtıklarının tamamen iyileşme şansı yüksektir. Menisküsün dış üçte birlik kısmında yırtık olduğunda kendiliğinden iyileşme şansı da iyidir, çünkü kan akışı dış kenarda veya yakınında daha iyidir. Yukarıda özetlenen tüm durumlarda, fizik tedavi iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Dejeneratif menisküs yırtıkları ameliyat gerektirir Buna karşılık dejeneratif menisküs yırtıklarında kendiliğinden iyileşme şansı neredeyse yoktur. İlgili ağrının derecesine ve hareket açıklığının azalma derecesine bağlı olarak, ameliyatı geciktirmenin bir yolu olarak konservatif bir tedavi şeklinin izlenmesi tavsiye edilebilir. Ancak bu, nedeni ortadan kaldırmaz ve asemptomatik bir hastanın daha ileri tedaviye başlamadan önce çok uzun süre (ikincil hasar meydana geldiğinde) beklemesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda önlem olarak eklem kıkırdağının durumunu daha iyi görebilmek için artroskopik cerrahi önerilebilir. Daha iyi uzun vadeli sonuçlar genellikle erken teşhis ve erken tedaviye bağlıdır. 

Artroskopik cerrahisi nedir?

Artroskopik cerrahinin amacı, eklemin uzun vadeli fonksiyonel kapasitesini optimize etmek için mümkün olduğunca doğal menisküs dokusunu korumaktır. Bazı dejeneratif yaralanmalarda menisküsün bir kısmının çıkarılması gerekebilir, ancak cerrah, daha iyi uzun vadeli beklentiler sağlamaya yardımcı olmak için mümkün olduğunca az fonksiyonel menisküs dokusunu çıkaracaktır.

Menisküs tamiri nedir?

Meniskus yırtıkları tamir edilebilmektedir. Meniskus tamirleri artroskopik olarak yapılmakta olup özel tekniklerle yırtık meniskus meniskus dikişleri ile dikilmektedir.

Menisküs nakli nedir?


Total veya volümlü meniskus kayıpları meniskus nakilleri ile tedavi edilebilmekte olup yeni bir tedavi yöntemidir.