BOY UZATMA YÖNTEMLERİ

Normal boy uzaması nasıl olur ?
Boy uzaması, büyüme ile birlikte kemiklerin uç kısımlarında bulunan büyüme plaklarında kemik oluşumu ile gerçekleşir. Fizyolojik uzama özellikle buluğ çağında hızlanarak 18 yaş civarında büyüme plaklarının kapanması ile tamamlanır. Kısa boylularda büyüme plakları genellikle daha önce kapanır.

Boy uzamasını belirleyen faktörler nelerdir?

Genetik ve çevre faktörleri boyumuzu belirler. Genetik nedenler denince anne ve babanın gen havuzundan ne alınmışa bu genler boyumuzu % 95 oranda belirleyen faktördür. Çevre faktörleri  boyumuzu %5 oranında belirler. Bu faktörler: genel sağlığımız, beslenme, fiziksel aktivite, uyku düzeni. Cinsel sağlık.

Evet, ameliyatsız boy uzatılabilir

Genetik dışı çevre faktörleri boyumuzu %5 etkiler. Bu aslında boyu kısa olanların hayalini süsleyen miktardır (5-15 cm). Bu nedenle çocuklarda bu şansı iyi kullanmak lazım. Zamanı ıskalamamak lazım.

Büyüme plağı kapanmamış çocuklarda  boy bir miktar uzatılabilir.

Öncelikle boy kısalığı nedenleri araştırılır, bir hastalık varsa tedavisi yapılır. Bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa çevresel faktörler düzeltilir:

 1. Öncelikle genetik, hormonal ve metabolik hastalıklar, kronik hastalıklar araştırılır; tanısı ve tedavisi yapılır.
 2. Beslenme büyümeyi destekler şekilde düzenlenir.
 3. Yüzme ve basketball gibi boyu geliştiren sporlara yönlendirilir.
 4. Erken buluğa erme önlenir. Buluğ ile büyüme plakları kısa sürede kapanır ve boy uzaması durur.

Büyüme plakları kapandıktan sonra nasıl uzarız?

Büyüme plakları kapandıktan sonra  doğal olarak uzama olmadığı gibi, uzama için ameliyat dışında da bir seçenek artık kalmamıştır.

Uzun boylu gözükmek için ne yapmalıyız?
Öncelikle fazla kilolarımızdan kurtulmalıyız. Enine çubuklu giysilerden uzak durmalıyız. Saçlarımızı başımızın üzerinde toplayarak veya ona göre şekillendirerek birkaç cm kazanabiliriz. En önemlisi de yüksek tabanlı fakat sağlıklı ayakkabıları tercih edebiliriz. Özellikle törenlik abiye ayakkabılarda yüzksek topuk ve tabanlı ayakkabılar kullanılabilir. Bu kapsamda içten takviyeli normal dış görünümü olan boy yükseltici ayakkabılar kullanılabilir.

Kol ve bacak ameliyatla uzatılabilmektedir. Boy uzatılması ise gerçekte cerrahi olarak her iki bacak kemiklerinin uzatılmasıdır. Bu uzama esnasında diğer kemik dışı dokular da birlikte uzayarak kol, bacak, boy uzamış olur.

Orantılı boy kısalığı nedir?

Orantılı kısalıkta gövde ve bacak boyları orantılıdır. Gövde boyu ve bacak boyu en azından eşit olmalı. Tercihen bacak boyu gövde boyundan biraz fazla olmalıdır. Minyon tipli kısa boylular bu tipte kısalığa sahiptirler. Bu nedenle orantılı kısalara kısa boylu denebilir. Bu hastalarda orantının bozulmaması için ameliyat ile uzatma sınırlı tutulmalıdır.

Orantısız boy kısalığı veya bacak kısalığı nedir?

Orantısız boy kısalığında bacak boyları görünür şekilde gövdeden kısadır. Bu nedenle aslında klinik tanı bacak kısalığı olmalıdır. Bu kişilerde bacaklar gövdeye göre kısa kalmışlardır. Bunun önemli bir nedeni büyüme plaklarının zamanından önce kapanmasıdır. Bunlar asıl bacak uzatma adaylarıdır. Bir veya iki seanslı ameliyatla oran ve kısalık düzeltilebilmektedir.

Boy uzatma ameliyatı nedir?

Boy uzatma ameliyatı aslında her iki bacağın aynı anda uzatılması işlemidir.

Bacak uzatma ameliyatı nasıl yapılır?

Bacakların ameliyatla kaval kemikleri (tibia) veya uyluk kemikleri (femur) veya her ikisi de uzatılarak bacak boyu uzatılabilir. Kemik doku uzarken diğer damar, sinir, kaslar ve diğer dokular birlikte uzar.

Boy uzatma ameliyatı nasıl yapılır?

Her iki bacak ameliyatla aynı anda uzatılarak bacak boyları yani boy uzatılmış olur. Bacak kemikleri büyüme plaklarına yakın bölgeden ameliyatla açılır. Kemik içerisine veya bacağa dışarıdan uygulanan cihazlarla cihazlarla günde 1mm uzatılır.

Uzatma ameliyatları sağlıklı mı?

Tekniğine uygun olarak yapılan uzatma ameliyatları doğal uzamayı taklit eden biyolojik bir yöntemdir.

Uzatma ameliyatı sonrası eski sağlığımıza kavuşabilirmiyiz?

Tekniğine göre yapılmış, bütün safhalarında tekniğine göre takip ve tedavisi yapılan ve kalıcı komplikasyon gelişmemiş bir ameliyat sonrası doğal sağlığınıza kavuşursunuz.

Parmak kısalığı nedir, parmak  uzatılabilir mi?   

Parmağın kemiklerinden biri veya bir kaçı kısa olması durumu olup, kısa kemik uzatılarak parmak kısalığı da uzatılış olur.

Kısa kol nedir, kol uzatılabilir mi?

Kolun kemiklerinden birisi veya birden fazlasının kısa olması durumudur. Kısa kemik uzatılarak kol da uzatılmış ve eşitlenmiş olur.

Ayak uzatılabilir mi?

Teknik olarak ayak kemikleri uzatılarak ayak uzatılabilir. Ancak ağrılı ve zahmetli bir tedavi olup çok sınırlı endikasyonla uygulanması daha doğrudur.

Gövde uzatılabilir mi?

Teknik olarak omurga kemikleri uzatılarak gövde uzatılması mümkün, ancak çok riskli bir ameliyat olması nedeni ile uygulanmaz.

Topallama nedenleri nelerdir?

Bacak kısalığı ve eğriliği

Bacak sinirlerinin felci (çocuk felci, CP, sinir sıkışması, sinir yaralanması)

Kemik ve eklem hastalıkları

Kalça çıkığı

Topallama tedavi edilebilir mi?

Kısalık nedeni ile topallama durumunda ameliyatla bacak uzatılarak bacaklar eşitlenir. Böylece topallama ortadan kalkar. Kalça çıkığı ameliyatla düzeltilebilir ve topallama tedavi edilebilir. Diğer topallama nedenleri de tedavi edilerek topallama ortadan kaldırılabilir.

Kemik uzatma ameliyatları ne zamandır yapılıyor?

Kemik uzatma ameliyatları 50 yılı aşkın süredir yapılmaktadır. Bu süre içerisinde yapılan işlem aşağı yukarı aynı olmakla birlikte değişen yöntem ve kullanılan cihazlar olmuştur.

Uzatma teknikleri nelerdir?

 1. İlizarov Yöntemi
 2. Holyfix Yöntemi
 3. Kombine Yöntem
 4. Uzayan çivi yöntemi

İlizarov Yöntemi ile uzatma Nedir?
İlizarov sirküler fiksatör yöntemi, bilinen en eski ve en yaygın kullanılan yöntemdir.

Uzayan çivi yöntemi ile uzatma nedir?

Uzatma yapılacak kemiğin içerisine uzayan çivi yerleştirilerek yapılır. İki modeli vardır:

 1. Mekanik uzatma çivisi (Albiziya Çivisi)
 2. Motorlu uzatma çivi (Betz Çivisi, Precise Çivisi, Precise Strayde Çivisi).

Uygulanması yöntemi hasta konforu açısından en tercih edilebilecek yöntemdir. Ancak bu çiviler her hastaya uygulanamamaktadır. Mekanik yetersizliği nedeni ile uzatma süresince hastanın üzerine basmasına müsaade edilmez ve tekerlekli sandalye kullanması tavsiye edilir. Mobilizasyon sınırlaması vardır. Enfeksiyon gelişmesi durumunda sistem çıkartılmak zorunda olup  işleme devam edilemeyeceği gibi ciddi bir enfeksiyonla da uğraşmamız gerekecektir. Yağ embolisi riski de diğer yöntemlere göre daha fazladır. Bununla birlikte en pahalı yöntemdir. Cihaz arızası durumunda ameliyat zorunludur.

HOLYFIX YÖNTEMİ İLE UZATMA:

HOLYFIX Yöntemi  Dr Hacı KUTLU tarafından geliştirilmiş kapalı ameliyat tekniği ile uzatma yöntemidir. 1997 den itibaren uygulanmaktadır.  Wagner ve De Bastiani yöntemlerinin geliştirilmiş şeklidir.  HOLYFIX sistemi ve yöntemi Dr Hacı KUTLU ve ekibi tarafından sürekli geliştirilmekte olan yaşayan bir sistemdir. HOLYFIX sisteminin en son modeli olan ORTOVIA Eksternal fiksatör Sistemi TUBİTAK tarafından desteklenmiş, TUBİTAK teknoloji ödülünde finale kalmış, Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından teknoloji ödülü verilen bir çalışmanın ürünüdür. Mekanik ve uzaktan kumanda edilen motorlu modelleri vardır. Halen alanında dünyanın en iyi sistemidir.

ORTOVIA ve Viafix Modelleri Holyfix sisteminin  en son jenerasyon modelleri olup daha iyi mekanik ve klinik verilere sahiptir.

HOLYFIX YÖNTEMİ İLE KOMBİNE UZATMA:

Bu yöntemde kemik içerisine normal kemik çivisi ve dışarıdan HOLYFIX aynı anda uygulanır. Bu ameliyatta amaç erken mobilizasyon ve eksternal fiksatörü erken çıkartmaktır. Uzatmanın tamamlanmasını takiben hasta tekrar ameliyata alınarak içerideki çivi kilitlenir ve fiksatör çıkartılır. Her iki sistemin avantajlarını ve komplikasyonlarını aynı anda taşımasına rağmen fiksatörün erken çıkartılması ve motorlu çivi tekniğine göre ucuz olması en önemli avantajıdır. Diğer yöntemlere göre nisbeten ağrılı bir yöntemdir.

 

ORTOVIA Eksternal Fiksatörleri:

 

 

ORTOVIA L Serisi                                    ORTOVIA R Serisi           Viafix Uzatma Fixatörü

 

      Ortovia android Fixator

 

Holyfix Eksternal Fiksatörleri:

Holyfix yönteminde çiviler kemiğe kapalı yöntemle dışarıdan tek taraflı uygulanır. Çivilere ORTOVIA fiksatörü uygulanarak sabitlenir. Çiviler damar ve sinirin olmadığı, cilde en yakın ve en güvenli bölgeden takılır, ve çiviler kemik içerisinde kalır; karşıya geçmez.

ORTOVIA Fiksatörler özel alüminyum ve titanyum alaşımından yapılması nedeni ile daha hafif ve MRI uyumludur.

ViaFİX özel alaşım aliminyum ve paslanmaz çelikten imal edilmiş ve MR uyumlu değildir.

Her iki sistem de biyomekanik olarak stabil ve güvenli olup hasta tedavi süresince doktor kontrolünde üzerine basarak yürüyebilir. Uzatma işlemi manuel ve pratiktir; hasta tarafından eğitim sonrası kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca bu fiksatörler, kemik oluşumunu hızlandırmak amacı ile kısalma oluşturmadan kemiğe kontrollü yük aktaran tasarımına sahiptir.

 

HOLYFIX Yöntemi ile uzatma işlemi 7 safhadan oluşmaktadır:
1. Muayene ve Tetkik

 1. Ameliyat
 2. Hastanede yatış
 3. Uzatma süreci
 4. Kemiğin güçlenmesi (konsalidasyon)
 5. Sistemin çıkartılması
 6. Adaptasyon

HOLYFIX Yöntemi ile kombine uzatma işlemi 8 safhadan oluşmaktadır:
1. Muayene ve Tetkik

 1. Ameliyat
 2. Hastanede yatış
 3. Uzatma süreci
 4. Çivinin kilitlenerek fiksatörün çıkartılması
 5. Kemiğin güçlenmesi (konsalidasyon)
 6. Fiksatör Sisteminin çıkartılması
 7. Adaptasyon
 1. Muayene ve BilgilendirmeHasta merkez kliniğimizde ( ORTOVIA CLINIC )kabul edilir. Gerekli muayene, görüşme ve ön bilgilendirme yapılır. Radyolojik tetkikler ve ölçümler, diğer gerekli tetkikler yapılır. Radyolojik ölçümler ve tetkiklerle tekrar muayene ve değerlendirme yapılır. Hasta uzatma ve düzeltme işlemi prosedürleri, avantaj ve dezavantajlar, alternatif tedaviler ve tedavi edilmediği durumlar, tedavi komplikasyonları hakkında detaylı olarak bilgilendirilir. Bu bilgilendirmelerden oluşan aydınlatılmış onam imzalı olarak alınır. Ameliyat ve ameliyat sonrası planlanarak hastane ve ameliyat günü belirlenir.2. Ameliyat:Hastanın ameliyattan en az bir gün önce hastaneye gelerek ameliyat öncesi anestezi  doktoru muayenesi ve ilgili diğer uzman doktor muayeneleri olması  ve gerekli tetkikleri yaptırması gereklidir.,Hastane ve tedavi ekibini tanıması yerinde olacaktır. Ameliyat genel anestezi veya spinal anestezi altında yapılır. Buna anestezi doktoru ile hasta birlikte karar verirler. Anestezi uzmanları yapacakları işlemlerle alakalı hastayı bilgilendirerek yazılı onamlarını alırlar. Hasta anestezi işlemi ile alakalı ilgili uzmanla detaylı bilgilendirildiğinden emin olmalıdır.

Yani kemiğe tek taraflı dışarıdan takılan çivilerin HOLYFIX cihazına takılması ile oluşur. Çiviler damar ve sinirin olmadığı, cilde en yakın ve en güvenli bölgeden takılır, ve çiviler kemik içerisinde kalır; karşıya geçmez. Enfeksiyon çok daha azdır ve işlemin tamamlanmasını engellemez. Ayrıca HOLYFIX yönteminin bir parçası olan HOLYPIN sayesinde bu risk minimuma indirilmiştir. HOLYFIX özel alüminyum ve titanyum alaşımından yapılması nedeni ile daha hafif ve MRI uyumludur. Sistem biyomekanik olarak son derece stabil ve güvenli olup tedavi süresince hasta üzerine basarak yürüyebilir. Uzatma işlemi çok pratiktir; hasta tarafından kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca HOLYFIX, kemik oluşumunu hızlandıran ve kısalma oluşturmadan kemiğe yük aktaran (dinamizasyon) özel tasarıma sahiptir.

Ameliyatımız donanımlı bir hastanede, skopi cihazı(mobil dinamik rontgen cihazı) eşliğinde genellikle turnike altında kapalı ameliyat tekniği ile kansız ameliyat yapılır. Dokular estetik olarak içeriden dikilir. Vücut dışında alınacak dikiş olmaz.

 

PARMAK, KOL, BACAK UZATMA AMELİYATI:

Parmak, kol bacak kemiklerindeki kısalık uzatılarak kısa uzuv da uzatılmış olur. Kısa kemiğe eksternal fiksatör uygulanır ve kemik korteksi (kabuğu) estetik ameliyatla kesilir, iliğe dokunulmaz.

Eğer kemikte eğrilik var ise bu arada eğrilik de düzeltilir. Bu işlem için hasta steril şartlarda hazırlanarak skopi (mobil rontgen cihazı) kontrolünde kemiğin üst ve alt uçlarına ihtiyaca göre2-4 yukarı, 2-4 aşağıya kemik çivisi uygulanır. Uygun fiksatör seçilerek fiksasyon sağlanır. Estetik mini kesi ile dokular korunarak kemiğin dış kalın korteksi kesilir. Dokular dikkatle estetik dikilerek işlem sonlandırılır.

Kemikler için uzatma örnekleri aşağıda verilmiştir:

Femur (uyluk) Kemiği üst bölgeden uzatma

Femur (uyluk) kemiği alt uçtan uzatma ameliyatı

Kol kısalığı uzatma ameliyatı

Kaval kemikleri uzatma AMELİYATI

Kaval kemiklerinde eğrilik düzeltme ve uzatma ameliyatı

Ayak parmak kısalığı uzatma ameliyatı

El parmak kısalıkları uzatma ameliyatı

 

BOY UZATMA AMELİYATI:

Boy uzatma işlemi her iki bacak uzatma işlemidir. Her iki bacak aynı anda uzatıldığında boy da uzamış olur. Boy uzatma işlemi iki femur (uyluk) kemiği veya her iki tibia (kaval) ve fibula kemiği uzatılarak yapılır. Kaval kemiğinden ideal uzatma 5-6cm, femurdan 6-7cm dir.

Her iki (femur) uyluk kemiği ve kaval (tibia)kemiği uzatması

3.Hastanede yatış: Hastanede tek kişilik odalarda bir kişi refakat edecek şekilde yatılır.

Tek kol yada bacak uzatılacaksa 2-3 gün hastanede kalınır. Eğer boy uzatılacaksa 4-7 gün kalınır. Bu sürede tedavi ile ilgili bilgilendirme ve uygulamalı eğitim verilir. Olası riskler ve komplikasyonlar, önlemler, pansuman ve bakımlar hakkında tekrar bilgilendirme yapılarak gerekli eğitimler verilir. uzatma işlemi ile ilgili hasta bilgilendirilir. Koltuk değnekleri ile yürüme ve çivi dibi bakımı öğretilir. Hastaya fizik tedavi eğitimi verilerek eksersizleri yapılarak öğretilir. Uzatma işlemi hastaya ve hasta yakınına uygulamalı olarak öğretilir.

4. Uzatma Süreci: Uzatma işlemi 4-7. Günle başlatılır. Uzatma işlemi hastaya öğretilir. Kemik uzama durumuna göre bu uzatma işlemi günde toplam 0.5-1mm 2-4  eşit parçada uzatılır. Uzatma işlemine bazen de doktor tavsiyesi ile sınırlı bir süre ara verilebilir.
Hasta bu süre zarfında evine taburcu edilir. Daha fazla gözetimimizde kalmak isteyen hastalar hastanemizde ya da merkez kliniğimize yakın konaklama merkezlerinde kalabilirler. Bu süre zarfında hastamız koltuk değnekleri ile basarak yürütülür. Hastaya yattığı süre zarfında fizik tedavi ekibimiz, uzatma süresince germe, adale ve eklem hareketlerini koruma egzersizleri yapar ve öğretir. Tedavi süresince hasta bu eksersizleri yapmalıdır. Hastaya çivi dibi bakımı öğretilir. Hasta ameliyatın ikinci haftasından itibaren (özel durumlar hariç) tedavi süresince banyo yapabilir. 15-30 günlük periyotlarla klinik ve radyolojik kontrolleri yapılır.

5. Kemik kuvvetlenmesi (konsolidasyon): Uzatma işlemi tamamlandıktan sonra uzatılan kemik bölgesinin kuvvetlenmesi ve yük taşıyacak hale gelmesi için geçen süredir.

Bu süre hastanın yaşına ve uzatmanın bölgesine göre değişir.  Yaş, cinsiyet ve kemik yapısında, sağlık durumuna ve biyolojik cevaba göre sürelerde değişiklik olabilir. 20-30 günlük periyotlarla kontrollere çağrılı. Şehir dışında yaşayan hastalar çoğunlukla röntgenlerini ve gereğinde fotoğrafını veya videosunu göndermek sureti ile kontrolleri yapılabilmektedir.

6. Sistemin çıkartılması: Uzatma işlemi ve konsolidasyon tamamlanmasını müteakip sistem çıkartılır. Sistem hastanede lokal anestezi altında veya genel anestezi ile kolayca acısız olarak çıkartılır. Vücutta başka bir materyal kalmaz.

 1. Adaptasyon: Cihazların çıkartılmasını mütakip kemikler tamamen normale dönünceye kadar uzun yürüyüşler, ağır eksersiz ve spora müsade edilmez. Bol yüzme önerilir. Kemiklerin diğer kemikler kalitesine gelmesini mütakip her türlü fiziksel aktiviteye müsade edilir.

Uzatılan kemik etrafındaki kaslar germe eksersizi yapılarak uzatılmalıdır.

Uzatma ameliyatı komplikasyonları:

Komplikasyon uygulanacak olan tedavinin risklerini anlatmak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Her ameliyatın komplikasyonları olduğu gibi uzatma ameliyatlarının da komplikasyonları mevcuttur. Öncelikle ameliyat için hastanın genel veya bölgesel anestezi işleminin yapılması gerekiyor. Anestezi uzmanı ameliyat öncesi muayene ve  tetkik edecek ve anestezi işlemi ve olası komplikasyonları  hakkında  detaylı bilgiler verecek olup size yapılacak işlemi iyi anlamanız ve onaylamanız gerekmektedir. Genel sağlığınız hakkında doğru ve detaylı bilgilendirme hayati önem taşır.

Uzatma ameliyatı komplikasyonları nelerdir?

Uygulanacak yönteme göre ameliyat ve tedavi süresince oluşabilecek komplikasyonlar hakkında doktorunuz sizi detaylı olarak bilgilendirecek ve yazılı onamınızı alacaktır.

Uzatma ameliyatında komplikasyon nasıl önlenir?

Ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymalısınız. Doktorunuzun tavsiyesine uymamanız kesin komplikasyon nedenidir. Kontrollerinize düzenli gelmelisiniz. Oluşabilecek yada oluşan istenmeyen durumlarda mutlaka vakit geçirmeden doktorunuza bilgi vermelisiniz. Ya da en yakın sağlık birimine başvurmalısınız.

Uzatma işlemini hasta mı yapıyor?

Uzatma işlemi size yada belirleyeceğiniz refakatçinize öğretilecektir. Mutlaka iyece öğrendiğinizden emin olunuz. Uzatma işlemini doktorunuzun önerdiği şekilde çok dikkatli yapmalısınız.

Uzatma ameliyatı sonrası fizik tedavi gerekli midir.?

Tedavi süresince size tarif edilen eksersizlerin yanı sıra fizik tedavi uzmanından ve fizyoterapistlerden destek ve tedaviler de olmanız gerekecektir. İhmal edilmesi durumunda eklemlerde kısıtlılık kalacağı gibi kaslarınızda gerginlik de kalabilir. Yürüyüşünüz ve duruşunuz bozulabilir. Uzun süre ihmali sonucunda kalıcı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Uzatma esnasında ağrı olur mu?

Hastaların %20 sinde ilaç kullanılmasını gerektiren ağrı olmaktadır. Tedavi süreci içerisinde ilaç kullanımı gerektiren ağrılar yaşayabilirsiniz.

Boy kısalığı takıntısı nedir?

Boy kısalığı takıntısı, kişinin kısa boy nedeni ile üstesinden gelemedi psikososyal  stres yaşaması , buna bağlı fiziki ve psikososyal yetersizlik içerisinde olmasıdır.

Boy takıntısı nedeni ile uzatma ameliyatı olanların psikososyal durumunda düzelme olur mu?

Boy takıntısı nedeni ile psikosoyal yetersizlik yaşayan kimselerde boy uzatma ameliyatı sonrası psikososyal düzelme olmaktadır.

Uzatma ameliyatı sonrası eski sağlığımıza kavuşabilirmiyiz?

Tekniğine göre ameliyatı, takip ve tedavisi yapılan ve kalıcı komplikasyon gelişmemiş uzatma hastası  doğal sağlığına kavuşmaktadır.

 

Uzatma Ameliyatı olan kimseler spor yapabilirler mi?

Normal şekilde tamamlanmış uzatma ameliyatı sonrası tedavi bitiminden altı ay sonra her türlü spor serbest bırakılmaktadır.