ERİŞKİN KALÇA ÇIKIĞI AMELİYATLARI

Kalça çıkığı, kalça ekleminin doğuştan gelişim bozukluğuna bağlı kısmi veya tam çıkık olması durumudur. Dört Tipi vardır.Tip I en hafif derecesi olup Tip I ve Tip II de kireçleme olmadan ağrı ve topallama olmayabilir. Tip III ve Tip IV de topallama olup Tip IV tam çıkığı ifade eder.

Ağrı ve hareket kısıtlılığı en önemli ameliyat nedeni olup, topallamanın zaman içerisinde diğer organlara olumsuz etkisi ve hastanın topallamadan kozmetik olarak kurtulma isteği diğer çerrahi endikasyonlardır.

Erişkinlerde tam kalça çıkığı, 4-7 cm arası bacak kısalıklarına neden olmaktadır.
Eğer çıkık çift taraflı ise bu miktar boy kısalığı anlamına gelir. Hasta topallayarak yürür. Zamanında tedavi edilmez ise kalçada, belde ve dizlerde ağrı ve kireçleme kaçınılmazdır.

Erişkin kalça çıkıklarında alışılmış yaklaşım: Gidebildiği yere kadar gitsin; daha sonra protez ameliyatı yapalım şeklinde idi. Ancak gelişen teknoloji ve artan tıbbi deneyimin yanı sıra hastaların genç yaşta estetik ve konforlu yaşama isteği bu yaklaşımı değiştirmektedir. Bir hastanın ifadesi ile:”ömrümün en güzel günlerini topallayarak geçirmek istemiyorum. Yaşlılığımda topallamayı tercih ederim, belki ozamana kadar tıb daha güzel çözümler üretir.” Bu seçeneği hastaya sonuçları ile birlikte anlatarak sunmak gerektiğini düşünüyorum. 15 yıldır bu yaklaşımı uyguluyorum. Sonuçtan oldukca memnunum. Gençlerin sağlıklı kemik yapısı implanların sağ kalımını oldukça artırması nedeni ile yeni teknolojik eklem implanlarının düşündüğümüzden daha fazla sağ kalım sağladığını gözlemliyor ve öngörüyorum.

Bunun yanı sıra eğer hastada sürekli ilaç kullanımı gerektiren kronik ağrı ve hareket kısıtlılığı varsa cerrahi tedavi düşünülmelidir. Çünkü bu ağrı kesiciler uzun sureli kullanımda böbrek ve kan dokusunda geri dönüşümsüz hasarlar burakabilmektedir. Bu hasta grubu daha çok çocuk yaşta başarısız ameliyat geçiren hastalardan oluşmaktadır.

Ameliyatla kalça eklemini eklem implantı ile orjinal yerine yapmaktayız. Hareket kısıtlılığı, kısalık ve eğrilik varsa aynı anda bunları da düzeltmekteyiz. Bu ameliyat sonunda bacak boyunu eşitliyoruz, hastanın ağrısı topallaması ve hareket kısıtlılığınıda düzeltmiş oluyoruz.

Bu ameliyatların diğer önemli bir basamağı da fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Hastanın kaslarını ve eklemlerini yeni pozisyonuna gore hazırlamak gerektiği gibi yılların yürüme alışkanlığını da düzelterek normal yürümeyi öğretmemiz gerekiyor. Bu hususta deneyimli ekibimiz ameliyatın ertesi günü çalışmalarına başlamaktadır.

Ağrısı, topallaması, hareket kısıtlılığı düzelen; normal sağlıklı ve aktif olarak hayata dönen hastaların yaşam kalitesi ve konforu oldukça artmakta olup, başta evlilik ve iş hayatında yeni sayfaların açıldığını görmek bizleri de ayrıca motive etmektedir.

Ne Yapıyoruz?

Öncelikle hastamızı detaylı olarak dinliyor ve muayene ediyoruz. Beklentilerini not ediyoruz. Daha sonra her iki kalça ve bacak boylarını ve açılarını ölçen filimler çektiriyoruz. Eğer belde ve omurgada şikayetleri varsa omurga filim ve MR ları ile değerlendiriyoruz. Hastaya ameliyat ve ameliyatsız yaşam hususunda detaylı bilgilendirme yapıyoruz.

Ameliyat kararı verdığimiz hastanın randevusnu, implant seçimini ve hastane seçimini gerçekleştiriyoruz. Anestezi ve diğer sistemik muayenelerini ve tetkiklerini yapmak üzere hastanedeki ekibimize yönlendiriyoruz. Ameliyat sonrası fizik tedavisi için tercihen üç hafta İstanbul’da olmasını öneriyoruz.

Ameliyatla kalça eklemini eklem implantı ile normal yerine takıyoruz. Mümkün olduğunca orjinal yeri ve boyutuna gore uygulama yapıyoruz. Kalça etrafındaki kasların uzatmasını ve dengesini sağlıyoruz. Normal yerlerine uyguluyoruz. Bacak boyunu eşitlemek ve hareketini korumak için özel gayret sarfediyoruz. Bacak uzatma ve omurga cerrahisi konusunda deneyimli bir ekip olmamız bu konuda bizi başarılı kılan en önemli birikimimizdir. Hastanın ameliyatında estetiğe önem veriyoruz. Cilt dikişi kullanmıyoruz. Estetik olarak içeriden dikiyoruz. Eski ameliyat izleri varsa onlara da estetik uyguluyoruz.

Fizik tedaviye ertesi gün başlıyoruz. Ameliyatın 1. Günü ayağa kaldırıyoruz. Kendi ihtiyacını görür halde 4-7. Günde taburcu ediyoruz. Ekibimiz hastanın evinde fizik tedaviye devam ediyor. 45-60 günde control sonrası normal hayat fonksiyonlarına müsade ediyoruz. Yeterli iyileşme sonrası yürüme eğitimleri veriyoruz. Hastanın aksamadan normal yürümesi ve tüm fonksiyonları kazanması ile tedavimizi tamamlıyoruz.

Hastanın mesleğini normal şekilde icra etmesi, ibadetlerini normal şekilde yapabilmesi için özel gayret gösteriyoruz. Uyguladığımız implanları buna gore seçiyoruz. Uyguladığımız implantların maksimum sağ kalımı için hastanın eğitim ve bilgilendirilmesini özenle yapıyoruz.